Zarejestruj się i otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zakupy

MDF. Co kryje się za tym skrótem?

Płyta MDF – co to jest ?


MDF to skrót od angielskiej nazwy Medium Density Fibreboard (płyta pilśniowa średniej gęstości). Materiał ten powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem klejów i utwardzaczy organicznych, które są poddawane działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury.

 

MDF – zalety i wady 

Drewno materiał wykorzystywany przez lata w meblarstwie jest solidne i trwałe, ma swój urok i niepowtarzalność. Ale niestety kosztuje dość dużo, a jego obróbka wymaga sporo zachodu. MDF oferuje zaś o wiele korzystniejszy stosunek jakości do ceny. Jest materiałem trwałym , odpornym na uszkodzenia i wieloletnią eksploatację. Płyta nie chłonie tłuszczów nie szkodzi jej większość środków chemicznych stosowanych w domu. Co ważne zabiegi pielęgnacyjne przy płycie MDF są proste i nie wymagają specjalistycznych preparatów do konserwacji.

Łatwa obróbka to następna z zalet tego materiału. Płytę MDF możesz dowolnie modyfikować wytniesz z niej dowolny kształt. Dostępna jest w wielu wariantach. Mogą być matowe, błyszczące, różnokolorowe, udanie imitować marmur czy drewno.

A wady? MDF z zasady jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia, to nie nadaje się do miejsc wilgotnych. Pod wpływem wilgoci deformuje się. Czyszcząc płytę MDF trzeba być ostrożnym. Przy jej pielęgnacji używaj ściereczek bawełnianych. Bo zarysowaną powierzchnię płyty trudno będzie zatuszować. MDF może trwale się odbarwić, zmatowieć jeśli będzie stale narażony na działanie pary wodnej.

Zastosowanie płyty MDF 

Płyta MDF to materiał najpopularniejszy w branży meblarskiej. Jest trwała, łatwa w obróbce, nie strzępi się dlatego stolarze ją tak uwielbiają.

Bywa też używana podczas prac wykończeniowych. Tworzy się z niej panele ścienne, kasetony, drzwi wewnętrzne czy ozdobne listwy. MDF cechuje elastyczność, stąd wykorzystywana bywa do tworzenia zakrzywionych powierzchni.

Sposoby wykończenia płyt MDF 

Wykończenie ma wpływ na jej jakość i wygląd. Dzięki czemu jest tak atrakcyjna i różnorodna.

Jednym z popularnych sposobów wykończenia MDF jest laminacja. Taka powierzchnia jest odporna na zabrudzenia a nawet wilgoć. Skuteczna ochroną płyty MDF przed wypaczeniem przez wodę jest jej foliowanie. Odpowiednio ogrzaną folię nakłada się na płytę pod ciśnieniem. Tak wykonany MDF może mieć różne wzory i kolory. Nie można jej jednak umieszczać w pobliżu działania wysokiej temperatury.

Fornir to cienka warstwa naturalnego drewna o grubości od 0,1 do nawet 8 mm grubości. Naklejana jest na płytę, co sprawia, że staje się atrakcyjna i przypomina drewno. Tak wykonana płyta świetnie sprawdza się na meblach w salonie czy sypialni. Ale nie w kuchni. Fornir nie lubi wilgoci i wysokich temperatur.

Wykończenie lakierem. Dzięki niemu MDF może mieć matową lub błyszczącą powierzchnię. Jeśli zostanie użyty lakier z barwnikiem płyta nabierze koloru. Lakier świetnie chroni przed brudem i wysokimi temperaturami. Minusem jest fakt, że na tak wykończonej płycie uwydatniają się odciski palców czy krople wody. 

Płyta MDF to materiał o wszechstronnym zastosowaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl